Jak małżonkowie – przedsiębiorcy rozliczą wynajem
ZASADY | Wynajmowanie prywatnego mieszkania przez żonę i męża prowadzących swoje firmy nie musi oznaczać, że oboje będą z tego tytułu podatnikami VAT. Decyduje o tym treść umowy, a więc to który z nich zawarł ją jako wynajmujący. Tomasz Krywan
- Małżonkowie posiadają mieszkanie, które należy do ich wspólności majątkowej i które zamierzają wynająć. Zarówno mąż, jak i żona prowadzą swoje firmy, jednak tylko mąż zarejestrowany jest jako czynny podatnik VAT, natomiast żona korzysta ze zwolnienia podmiotowego. Czy, a jeżeli tak, to kto powinien naliczać VAT z tytułu wynajmu? – pyta czytelniczka.
Działalność gospodarcza w rozumieniu VAT obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych (zob. art. 15 ust. 2 zdanie drugie ustawy o VAT). Powoduje to, że działalnością gospodarczą w rozumieniu VAT jest m.in. wynajmowanie przez osoby fizyczne składników majątku prywatnego. Potwierdzają to organy podatkowe w udzielanych wyjaśnieniach, czego przykładem może być interpretacja Izby Skarbowej w Łodzi z 8 stycznia 2014 r. (IPTPP4/443-777/13-2/UNR), w której czytamy, że „Wnioskodawca wynajmując prywatny lokal działa w charakterze podatnika podatku VAT, gdyż czynność ta wyczerpuje znamiona działalności gospodarczej, o której mowa w art. 15 ust. 2 ustawy o VAT".
Oznacza to, że wynajmowanie prywatnego mieszkania przez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta